Hanımlar Az Buz Para Değil Annelere 700 Lira Veriliyor Almayı Unutmayın

 • 20 Mart 2016
 • 58.898 kez görüntülendi.
Hanımlar Az Buz Para Değil Annelere 700 Lira Veriliyor Almayı Unutmayın

Annelere 720 lira: O yasa yürürlüğe girdi! İşte detaylar…

Doğum yapan kadınlara çifte ödeme yapılıyor. İlk çocuğunu doğuran anne 420 lira alırken üçüncü çocukta bu ödeme 720 lirayı buluyor. Ödemeyi iki ayrı kurum yapıyor.

Doğum yapan annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almalarını sağlayan yasa da yürürlükte. Buna göre hem memur anneler hem de işçi anneler ilk doğumda 2 ikinci doğumda 4 üçüncü doğumda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek.

 

Çocuk sahibi olan kadınlar çalışsın çalışmasın devletten çifte ödeme alıyor. Annelere çocuk sayısına göre 300 lira ile 600 lira sarasında doğum yardımı yapılırken 2016 yılı için süt parası da 120 lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren yasaya göre her doğum yapan anneye çocuk sayısına göre ödeme yapılıyor. Buna göre ilk çocukta 300 lira verilirken eğer doğan çocuk ikinci çocuksa 400 üçüncü çocuksa bu ödeme 600 liraya kadar çıkıyor. Bu parayı alabilmek için kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı birimlerine başvurmak yeterli oluyor.

Takvim’in haberine göre, ikinci ödeme ise doğum yapan kadına süt ve emzirme parası olarak ödeniyor. Bu parayı almak için kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl süt parası yeniden belirleniyor. 2016 yılı için belirlenen rakam ise 120 lira. Buna göre üçüncü çocuğunu doğuran bir anne 600 lira doğum parası ile 120 lira da süt parası alabiliyor. Böylece kadına ödenen para 720 lirayı buluyor.

YARIM GÜN ÇALIŞACAK

Doğum yapan annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almalarını sağlayan yasa da yürürlükte. Buna göre hem memur anneler hem de işçi anneler ilk doğumda 2 ikinci doğumda 4 üçüncü doğumda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Anneler isterlerse bunu haftanın 3 günü çalışıp 3 günü tatil şeklinde de kullanacak. Özçel sektördeki annelerin yarım günlük maaşını işveren kalan kısmını da İŞKUR ödeyecek. Anneler ayrıca evlat edindiklerinde de bu haktan yararlanabilecek. Çocuklar okul çağına gelene kadar da yarım çalışma imkanı bulunuyor. Bu kez ödenecek maaş da yarım olacak. Kaynak: http://www.yenisafak.com/ekonomi/annelere-720-lira-2420629

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. nuran dedi ki:

  Acaba önce doğum yapanlarıda kapsıyor mu bu yasa merak ettim de

  1. admin dedi ki:

   15.05.2015 ten sonrasını

 2. Aslı dedi ki:

  Yani ben şimdi calismiyorum kaymakamlığa başvuru yaosam bu parayı alabilecek miyim ve tek sefer mj yoksa her ay mi acaba

  1. admin dedi ki:

   EVET ALABİLECEKSİNİZ TEK SEFERLİ 15.05.2015 DEN SONRA BEBEK SAHINI OLMANIZ GEREKİYOR

   1. Münevver dedi ki:

    Mrb cnm ne parası bu Bnde dogum yaptım haziranda

   2. Zehra dedi ki:

    Yani ben 1 mayis 2016 da dogum yaptim alabiliyormuyum?

 3. Münevver dedi ki:

  Ne parası bu kızlar banada bilgi verin

BİR YORUM YAZ